Drag racing - Polak Mistrzem Niemiec

Drag rancing, w Polsce nazywane wyścigami równoległymi wzbudzają coraz więcej emocji i zyskują popularność w naszym kraju. Świadczy o tym liczba kibiców obecnych na zawodach w Olsztynie gdzie odbyły się zawody na dystansie 1/8 mili (12 tys. sprzedanych biletów).

Wykazali się w nich zawodnicy Dunlop VTG No Limit Racing Team. W szczególności Marcin Blauth, który już wcześniej został tegorocznym Mistrzem Niemiec a wraz z innym członkiem zespołu Mortenem Carlsenem zwyciężył w pierwszym etapie Pucharu Polski WST.

Większa część zawodów odbyła się już po zachodzie słońca. Zamknięty fragment drogi w centrum miasta stał się na ten czas torem wyścigowym. Śliska nawierzchnia oraz ostry zakręt na samym początku odcinka nie ułatwiały życia zawodnikom. W eliminacjach Blauth zajął drugie miejsce (6,30 sekund) zaś pierwszy był Grzegorz Staszewski (6,18 sekund). Dobry czas osiągnął też jadący motocyklem Konrad Sobczyk (6,45 sekund).

Finały jednak zostały odwołane z uwagi na padający deszcz. Przed Olsztynem, 20-21 czerwca Marcin Blauth odwiedził lotnisko w pobliżu Budapesztu gdzie wziął udział w Pucharze Węgier. Tam jego samochód GMC Typhoon osiągał czasy w okolicach 9,4 sekund ale i tu finały musiały zostać przesunięte z uwagi na złą pogodę. Mokra nawierzchnia w dniu następnym sprawiła, że nasz zawodnik zrezygnowa z udziału w finale. Tłumacząc swoją decyzję zwrócił uwagę na wielką moc silnika (1200 koni mechanicznych) jego samochodu, oraz na duże niebezpieczeństwo przy hamowaniu z prędkością 200 km/godz, przy takim stanie toru.

Niemniej sukcesy Blautha w tym sezonie nawet bez finału na Węgrzech i tak są znaczne. To przede wszystkim wspomniane na początku zwycięstwo w Mistrzostwach Niemiec, w których startowało 100 zawodników. Raz za razem utrzymywał się podczas przejazdów w stałych ramach czasowych 9,4-9,7 sekund.