20. Rajd Rzeszowski - zapowiedź


W dniach 4-6 sierpnia odbędzie się 20. Rajd Rzeszowski. Impreza będzie miała wyjątkowo międzynarodowy charakter. Oprócz rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Rajdowego Pucharu Polski będzie to 7. runda Pucharu Europy Centralnej CEZ-FIA oraz 5. runda DMACK Tyres Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Słowacji.

W związku z tym w imprezie weźmie udział bardzo duża liczba załóg. Na oficjalnej liście startowej widnieje ich aż 149! W rajdzie, oprócz Leszka Kuzaja, nie zabraknie nikogo z czołówki polskich rajdowców. Fordem Fiesta S2000 pojadą Michał Sołowow i Maciej Baran. Nie zabraknie także Kajetana Kajetanowicza z  Jarosławem Baranem (Subaru Impreza TMR), Tomasza Kuchara z Danielem Dymurskim (Mitsubishi Lancer Evo V), a także Michała Bębenka z Maciejem Wilkiem (Mitsubishi Lancer Evo RS X), Grzegorza Grzyba z Danielem Siatkowskim i (obaj Peugeot 207 S2000).

Z obcokrajowców wystartuje stały uczestnik cyklu RSMP Bryan Bouffier ze swoim pilotem Xavierem Panserim (Peugeot 207 S2000). Francję będzie także reprezentować załoga Laurent Viana i Isabelle Galmiche (Citroen DS3).

W ramach mistrzostw Słowacji wystartują auta klasy WRC, które będą stanowić dodatkową atrakcję dla kibiców. Skoda Fabią WRC wystartuje załoga Jozef Beres junior / Robert Muller, Mitsubishi Lancerem WRC 05 Jaroslav Melicharek z Richardem Lasevicem, a Subaru Imprezą S12B WRC pojedzie Igor Drotar z Vladimirem Banoci.

Oprócz zawodników ze Słowacji i Polski pojawią się też reprezentanci Ukrainy (Oleksij Tamrazow i Iwan German, Ford Fiesta S2000) i Czech (Jaroslav Orsak z Jaroslavem Novakiem, Mitsubishi Evo IX).

W sumie, w ramach RSMP, Mistrzostw Słowacji oraz Środkowoeuropejskiego Trofeum CEZ-FIA wystartuje 60 załóg. W klasie N3 RSMP w 20. Rajdzie Rzeszowskim wystartuje Marcin Gagacki Z Oponeo Motorsport. Rywalizacja w ramach klasy zapowiada się niezwykle ciekawie, między poszczególnymi zawodnikami w klasyfikacji generalnej są niewielkie różnice. Na liście startowej Rajdowego Pucharu Polski są 72 załogi. 17 załóg pojedzie bez pomiaru czasu. Na rajdzie zabraknie zapowiadanych uczestników z Węgier i Włoch.

Trasa rajdu jest bardzo ciekawa, kręta i trudna technicznie. W 70% procentach różni się od tej z zeszłego roku. Rajd zaczyna się w okolicach Niebylca (OS Blizianka). Najdłuższy odcinek specjalny, o długości 25 kilometrów, będzie miał miejsce w Lubieni. Na jego trasie powróci słynny przejazd przez bród. Pierwszy dzień rajdu zakończy się odcinkiem medialnym, który będzie rozegrany okolicach Galerii Nowy Świat (sponsora rajdu) w Rzeszowie. Zawodnicy będą mieli trzykrotnie do przejechania przygotowaną pętlę.

Na drugi dzień imprezy zaplanowano nowe odcinki: Husów i Widaczów oraz powracający po rocznej przerwie odcinek Specjalny Izdebki, z bardzo widowiskową, 2 kilometrową serpentyną. Na rynku w Rzeszowie będą miały miejsce honorowy start i meta rajdu, a park serwisowy będzie znajdował się na terenie miasteczka akademickiego Politechniki Rzeszowskiej.

hd-wideo

See video