Strona główna » 59. Rajd Wisły - dużo emocji i doskonałe miejsce Marcina Gagackiego!

59. Rajd Wisły - dużo emocji i doskonałe miejsce Marcina Gagackiego!


Marcin Gagacki zajął bardzo dobre 8. miejsce w 59. Rajdzie Wisły, czyli II rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2013. Przeczytaj jaki przebieg miała rywalizacja w tej kultowej imprezie, która po latach przerwy powróciła do elitarnej grupy rund RSMP.

Przed rajdem nasz zawodnik mówił, że trasa rajdu bardzo mu się podoba. Gacek lubi techniczne odcinki, których na tym rajdzie nie brakowało. Plan przed zawodami zakładał stopniowe zmniejszanie strat do szybszych zawodników i coraz lepsze wykorzystywanie możliwości auta. Specyfikacja techniczna Lancera EVO IX naszego zespołu jest taka sama, jak w sezonie 2012, ale w tej maszynie drzemie jeszcze sporo mocy, która nie została jeszcze do końca odkryta.

Pierwszy dzień i walka z przeciwnościami losu

Wielu kierowców przed imprezą twierdziło, że Wisła jest najtrudniejszym rajdem w sezonie. Przewidywania sprawdziły się – trudy odcinków specjalnych dały się we znaki także i naszym zawodników.

Na trzecim odcinku padła tylna półoś. Gacek na początku nie wiedział dokładnie co się stało. Jechało się dobrze, potem nasz zawodnik poczuł tylko, że coś strzeliło. Załoga Oponeo Motorsport postanowiła spiąć dyferencjał i walczyć o jak najlepszy czas. Udało się to wykonać w 100% - na napędzanych 3 kołach Gacek wykręcił 9. czas w generalce.

Na kolejnym odcinku padła druga półoś tylna i jechali tylko na przednim napędzie. Kolejne oesy to następne drobne kłopoty – złapany kapeć, uderzenie w słupek i obrót samochodu, przestrzelone hamowanie i tak dalej. Na szczęście nie odbiło się to na koncentracji Gacka i Bilucha. Skoncentrowani na realizacji planu ustalonego przed rajdem cały czas parli do przodu i odrabiali straty do szybszych ekip.

gagacki rajd wisly 2013

Rozstrzygnięcia końcowe

Drugi dzień rywalizacji nasi rajdowcy zaczęli z dobrym nastawieniem. Kolejny złapany kapeć nieco ostudził entuzjazm, ale nie złamał w naszej załodze woli walki. Postanowili jechać szybko i stopniowo odrabiali straty z pierwszego dnia. Ostatecznie, mimo wielu przygód i niespodziewanych zwrotów akcji, nasza załoga zakończyła rajd na fantastycznym drugim miejscu w grupie N i wspomnianej wcześniej ósmej pozycji w generalce.

Rajd Wisły 2013 przyniósł wiele emocji. Nie zabrakło także pechowych zdarzeń – poza naszą załogą problemy techniczne miało wielu zawodników (m.in. Łukasz Habaj, Michał Bębenek, Wojciech Chuchała, Bryan Bouffier czy Mariusz Nowocień). Ostatecznie zwycięstwo z dużą przewagą odniósł Kajetan Kajetanowicz. Na drugim miejscu do mety dojechał Maciej Rzeźnik (czwarte podium w karierze). Na trzecim miejscu uplasował się Tomasz Kuchar. Kolejne pozycje zajęli: Maciej Oleksowicz, Tomasz Czopik (najlepszy w grupie N), Jan Chmielewski oraz Radosław Raczkowski. Szczegółową klasyfikację znajdziesz tutaj: klasyfikacja końcowa Rajdu Wisły 2013.

 

hd-wideo

See video