69. Rajd Polski - relacja


Załoga OPONEO MOTORSPORT (Marcin Gagacki / Marcin Bilski) zajęła 14. miejsce w klasyfikacji generalnej 69. Rajdu Polski i 3. miejsce w grupie N. Jest to dobry wynik, szczególnie że nie obyło się bez kłopotów.

Awaria samochodu na OS-7 (ukręcił się wałek w dyferencjale) spowodowała, że przez jakiś czas nie było w ogóle wiadomo czy nasi zawodnicy będą w stanie jechać w niedzielę. Przed i po tym wydarzeniu wszystko szło bardzo dobrze. W kwalifikacjach Gacek był szybszy między innymi od Krzysztofa Hołowczyca! Skuteczna walka o odrobienie strat w niedzielę także pokazała, że nasi zawodnicy są w doskonałej formie.

Problemy Gacka i walka do końca

Gacek tak relacjonował przebieg rajdu:

„Przydarzyła nam się awaria pod koniec pierwszego dnia i 3 minuty kary. Drugiego dnia startowaliśmy z ponad 2-minutową stratą do Nowocienia i 50-sekundową do Dula. Powiedzieliśmy sobie „walczymy” i w takim duchu wystartowaliśmy w niedzielę. Na pierwszej pętli udało się odrobić 1 minutę i 2 sekundy do Nowocienia i 23 sekundy do Dula. Na następnej pętli postanowiliśmy jeszcze bardziej przyspieszyć, aby dogonić obydwu rywali.

Pocieszało nas też to, że przegrywaliśmy tylko o 12-20 sekund z Hołkiem. Ostatnio odcinek pojechaliśmy na maksa. Nie udało się niestety przeskoczyć Grzegorza (zabrakło niewiele), ale i tak jest dobrze, bo po pierwszym dniu chciałem już rezygnować z jazdy. Serwisanci mnie zmobilizowali, trochę ducha walki jeszcze we mnie było i postanowiłem, że naprawimy auto. Serwis spisał się na medal, samochód został poskładany perfekcyjnie. Z dwóch skrzyń złożyli jedną, auto ostro dziś traktowane na hopach wytrzymało wszystkie obciążenia. Dziękuję sponsorom, serwisowi oraz kibicom z Bydgoszczy, Olsztyna, Warszawy, widziałem też chłopaków z Forum Subaru. Bez was tych wyników by nie było!”

W Rajdzie Polski dodatkowymi partnerami załogi Oponeo Motorsport były: AutoCentrum, Atelbud, Precyzja-Service oraz Ośrodek wypoczynkowy Yasou.

gagacki rajd polski 2012
Zdobycie 3. miejsca w grupie N Gacek zadedykował swojej nowonarodzonej córeczce.

Rywalizacja w generalce

Zwycięstwo w całym rajdzie odniósł Fin Esapekka Lappi (Skoda Fabia S2000). Młody zawodnik przez wszystkie odcinki był praktycznie bezkonkurencyjny (wygrał 10 z 13 odcinków specjalnych). Na mecie kierowca zespołu Skoda Motorsport zameldował się z ponad dwuminutową przewagą nad zespołem Sołowow/Baran (Ford Fiesta RRC). Polacy na mazurskich trasach zapewnili sobie trzeci w karierze tytuł wicemistrzów Europy. Tytuł mistrzowski już wcześniej zdobył nieobecny na rajdzie Juho Hänninen. Wyrównaną walkę z Lappim prowadził Michał Kościuszko. Niestety uszkodzenie przodu auta na jednym z odcinków wyeliminowało go z rywalizacji. Na trzecim miejscu podium znalazł się zespół Grzyb/Siatkowski (o to miejsce długo walczył Zbigniew Staniszewski, ale złapał kapcia i spadł na dalszą pozycję).

Tuż za nimi toczyła się walka pomiędzy Kajetanem Kajetanowiczem, Krzysztofem Hołowczycem (obaj Subaru Impreza) i Michałem Bębenkiem (Peugeot 207 S2000). Ostatecznie zwycięsko wyszedł z niej świeżo upieczony mistrz Polski, który jednocześnie był najszybszym kierowcą samochodu klasy R4. Piąte miejsce zajęli bracia Bębenkowie. W ośce najlepszy był czeski duet Jan Cerny/Pavel Kohout (Citroen DS3).

Zobacz galerię zdjęć z Rajdu Polski 2012

hd-wideo

See video