Strona główna » II edycja programu prewencyjnego 50+ za nami

II edycja programu prewencyjnego 50+ za nami


2 i 3 października odbyła się II edycja programu prewencyjnego przeznaczonego dla osób powyżej 50 roku życia. Program prewencyjny to autorskie przedsięwzięcie Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy na lata 2015-2017. Jego celem jest szkolenie osób z tzw. syndromem „starego kierowcy”. 

Szkolenie polega przede wszystkim na zapoznawaniu kierowców ze zmianami w prawie i nowościami w motoryzacji. Partnerami szkolenia jest OPONEO Motorsport, Auxilium Med Koronowo oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy.

W zgodzie z założeniami i wnioskami ustalonymi po debacie społecznej z udziałem Policji, zajęcia teoretyczne przeprowadzane były w Centrum Kultury w Solcu Kujawskim. Osoby uczestniczące w szkoleniu zapoznały się z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, poznali przepisy dotyczące ruchu pieszych i zachowań nagannych, bo to właśnie one są najczęstszymi sprawcami najbardziej tragicznych wypadków na drogach. 

Damian Dębecki, ratownik medyczny, zapoznał uczestników z metodami postępowania w przypadku wystąpienia nagłej sytuacji na drodze, również z tymi związanymi z kierowcą samochodu (cukrzyca, padaczka, nagłe zatrzymanie krążenia). 

Zajęcia praktyczne dla uczestników szkolenia rozpoczęły się kolejnego dnia, 3 października o godzinie 10. W ramach zajęć praktycznych zorganizowano m.in. jazdy ekstremalne CRAZY CAR (kierownica umieszczona jest po prawej stronie, pedały po lewej), samochodem wyposażonym w troleje. Nad wszystkim czuwał nasz kierowca rajdowy – Marcin Gagacki oraz egzaminator WORD-u. 

Wiedzę teoretyczną uczestnicy mieli okazję wykorzystać w czasie przeprowadzonej w części praktycznej czynności RKO. Każdy z nich miał okazję samodzielnie podłączyć defibrylator AED i znowu skorzystać z wiedzy ratownika medycznego (tym razem była to Katarzyna Leńska). Oprócz tego kierowcy dowiadywali się jak przygotować samochód do podróży. 

Za stronę logistyczną wydarzenia należą się podziękowania dla Alicji Zielas z Soleckiego Centrum Kultury. Słowa uznania kierujemy też do Małgorzaty Tworek z KP Solec Kujawski, która na co dzień opiekuje się kierującymi seniorami. 

hd-wideo

See video