Rajd Arłamów 2014 - relacja


Za nami pierwsza runda tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Mimo całkiem dobrego miejsca (załoga Gagacki/Bilski ukończyła zawody na 9. miejscu), Rajd Arłamów był dla naszego zespołu dość trudny – nie obyło się bez problemów technicznych.

Walka zespołu Oponeo Motorsport

Na początku posłuszeństwa odmówił intercom, a na kolejnym doszło do awarii układu wydechowego. Hałas w kabinie był bardzo uciążliwy i nasi zawodnicy jechali bardziej „na czuja” niż zgodnie z opisem trasy. Tempo udało się podkręcić na odcinku w Przemyślu. Pierwszy dzień zmagań zespół Oponeo Motorsport zakończył na 9. miejscu w generalce i 2. w klasyfikacji grupy N.

Drugi dzień rywalizacji również nie rozpoczął się zbyt szczęśliwie. W Mitsubishi Lancerze EVO IX RS należącym do Gacka doszło do awarii transferu. W związku z tym półtora odcinka specjalnego nasi zawodnicy przejechali tylko z napędem na tył. Do tego doszło jeszcze rozerwanie opony. Gacek i Biluch postanowili nie poddawać się i próbować odrobić straty do samego końca.

W pogoni przeszkodziło jednak odwołanie dwóch ostatnich oesów. Przedostatni (Pruchnik 2) został odwołany z powodu zbyt dużej ilości błota zalegającego na trasie po przejeździe zawodników Rajdowego Pucharu Polski. Ostatni odcinek (Bircza 3) został odwołany z powodu opóźnienia jego startu. Przyczyną takiego stanu rzeczy był wypadek na OS Pruchnik 1. Na skutek opóźnienia część załóg rywalizujących w RSMP ruszyłaby na trasę po zapadnięciu zmroku nie posiadając odpowiedniego oświetlenia. Ostatecznie pozycja zajmowana przez naszą załogą nie uległa zmianie.

Tradycyjnie już dopisali kibice z zaangażowaniem wspierając Gacka i Bilucha przez cały rajd.

rajd arlamow oponeo motorsport
Warunki na trasie nie miały wiele wspólnego z zimowymi (fot. Arkadiusz Bar).

Podsumowanie 1. Rajdu Arłamów

Zwycięstwo w rajdzie odniosła załoga Grzegorz Grzyb/Daniel Siatkowski w Skodzie Fabia S2000. Na drugim miejscu uplasowali się Łukasz Habaj i Piotr Woś w Mitsubishi Lancerze EVO IX R4. Na trzeciej pozycji dojechali Wojciech Chuchała i Sebastian Rozwadowski w Fordzie Fiesta R5. W pierwszym dniu rajdu na pierwszym odcinku oesie z drogi wypadli aktualni Wicemistrzowie Polski Maciej Rzeźnik i Przemysław Mazur jadący Fordem Fiesta R5. Kontynuowali oni rajd w drugim dniu zmagań, zajmując w etapie 2 szóste miejsce.

Warto wiedzieć, że Rajd Arłamów to zupełnie nowe zawody w rozkładzie RSMP (była to pierwsza edycja tego rajdu). Baza imprezy mieściła w Arłamowie w województwie podkarpackim, w gminie Ustrzyki Dolne. Zawodnicy rywalizowali na nawierzchni asfaltowej, a zaplanowanych było 14 oesów o łącznej długości około 150 km. Impreza miała status rajdu zimowego, ale tym razem przebiegała w dość wiosennej atmosferze.

Zobacz szczegółowe wyniki rajdu

Zobacz galerię zdjęć z rajdu

hd-wideo

See video